Witam w moim zakamarku Internetu!

29
Kwi
2020

Wskazówki dla uczniów, którzy mają problemy z projektami w środowisku scratch.

no comment janeczek

Mimo, że kilkakrotnie pisałem w postach jak optymalnie posługiwać się środowiskiem Scratch 3.0. Sporo uczniów jest trochę zagubionych, nie wiedzą jak uruchomić, zapisać i udostępnić projekty nauczycielowi.

Zakładam że uczeń ma dostęp do internetu i posiada adres email potrzebny do rejestracji na stronie scratch. Postępujemy według punktów:

1. Oglądamy uważnie filmik >> Wprowadzenie do programowania w Scratch 3.0

2.Wchodzimy na stronę  https://scratch.mit.edu

klikamy dołącz do scratcha zakładamy konto (zapisujemy na kartce hasło do logowania)

3.Jeżeli  zainteresował nas temat  scratchowania na stronie  jest  samouczek, który pokazuje podstawowe operacje >>klikamy>> Naucz się tworzyć projekty w Scratchu

4.Klikamy ikonkę globusa aby ustawić język polski strony (tylko w przypadku gdy mamy ustawiony angielski)

5.W okienku na pasku gdzie pisze Untitled wpisujemy nazwę projektu czyli podana w ćwiczeniu nazwę pliku, a następnie tworzymy projekt

6.Po kliknięciu menu plik możemy zapisać projekt na koncie  a następnie udostępnić do zobaczenia i skomentowania innym Internautom w tym nauczycielowi.

7.Jeżeli projekt jest zapisany na koncie oraz udostępniony (pomarańczowy przycisk), wystarczy skopiować link do projektu i wkleić do maila i przesłać nauczycielowi (nauczyciel po kliknięciu linku ma podgląd projektu i może go ocenić)

Czasem są kłopoty z aktywacją konta (konto jest aktywne po kilku lub kilkunastu minutach ponieważ do scratcha należy kilkaset milionów użytkowników z całego świata, atywacja może się przedłużyć sprawdzamy czy na mailu podanym do rejestracji nie dostalismy o tym wiadomości)

Przypominam, że w każdym z ćwiczeń  należy dokładnie zrozumieć zasadę działania skryptu, jeżeli tego nie zrobimy to pozostaje nam metoda prób i błędów, która jest czasochłonna i nie zawsze prowadzi do sukcesu.

Przypominam jesze raz o odpowiedniej nazwie pliku (projektu)- w każdym ćwiczeniu jest podane jak ma sie nazywać plik!

Przypominam też, że wszystkie posty z informatyki dla klas 6, 7, 8 są na nowej zakładce na stronie yaneczek.pl >>dla moich uczniów>>informatyka klasy 6, 7,8

  • Share :